Poniżej podpowiadamy jak w domowych warunkach, używając ziół i powszechnie dostepnych artykułów spożywczych, stworzyć odżywki, płukanki, maseczki, które pomogą w wielu kłopotach, które dotykają wasze włosy.
Co może zioło?
Pokrzywa
Pokrzywa od dawna jest znana jako środek na wzmocnienie korzonków włosowych, co hamuje ich wypadanie. Zapobiega też łupieżowi. Niestety stosowanie pokrzywy nie jest wskazane dla blondynek i blondynów.
Przepis na płukankę z suszonych pokrzyw:
Suszone liście pokrzywy (łyżeczka na filiżankę) lub gotową herbatę z pokrzywy zalewamy wrzątkiem. Po naciągnięciu i wystudzeniu płuczemy nią włosy. Nie wolno używać świeżych pokrzyw, ponieważ lekko barwią włosy na zielono!
Gdy męczy nas wypadanie włosów, stosujemy następującą kurację: Garść pokrzyw zalewamy 1/4 l zagotowanego octu owocowego. Pokrzywy pozostawiamy w occie na 15 min., potem odcedzamy płyn przez sitko. Oziębionym wywarem przemywamy włosy co dwa dni. Będą silniejsze.
Mięta
Stosujemy miętę gdy skóra głowy jest mocno przesuszona, a włosy kruche , słabe i mało elastyczne. Mięta przeznaczona jest dla włosów ciemnych lub rudych, jasne mogą się lekko zabarwić
Przepis na płukankę z mięty:
jednym litrem octu owocowego lub winnego zalewamy garść mięty. Mieszankę tę zamykamy w szczelnym naczyniu i stawiamy w ciepłym miejscu (lub na słońcu) na 14 dni. Potem odcedzamy ocet, mocno wyciskamy zioła i filtrujemy płyn przez gazę do butelki. Po każdym myciu płuczemy włosy i skórę głowy. Nadaje się zwłaszcza do tłustych włosów.
Rozmaryn
To zioło nadaje się do pielęgnacji tłustych włosów, pomaga pozbyć się łupieżu. Pamiętajmy, że rozmaryn intensyfikuje ciemny odcień włosów. Rozmaryn pobudza krążenie i działa odżywiająco
Przepis na okład z majonezu rozmarynowego:
1 zółtko, najlepiej z jajkapochodzącego z chowu ekologicznego, 25g oleju ze słodkich migdałów i pół łyżeczki olejku rozmarynowego. Z tych składników ukręcamy powoli majonez. Pokrywamy nim suche włosy i skórę głowy. Przez pół godziny trzymamy maskę pod folią i turbanem z ręcznika. Możemy podgrzewać suszarką.
Szałwia
Działa na włosy stymulująco, odżywia je, wzmacnia, dzięki niej stają się zdrowsze. Szałwia wygładza również kręcone włos. Szałwia ma też właściwości relaksujące i zapobiega podrażnieniom
Przepis na naapar z szałwii: garść wysuszonych ziół szałwii zalewamy szklanką wrzątku i i pozostawiamy do naciągnięcia na 10 min. Następnie przecedzamy napar i czekamy, aż wystygnie. Płuczemy nim umyte włosy. Jeśli masz kręcone włosy możesz wykorzystać napar do ich lekkiego rozprostowania. Po umyciu nanieś napar i rozczesz grzebieniem. Loki nieco się wygładzą i włosy będą zdrowsze.
Nasturcja
Napar z liści nasturcji wzmacnia włosy, poprawia ich strukturę włosów, sprawia, że lepiej się układają - są usztywnione
Przepis na napar z nasturcji: garść liści nasturcji zalej 1/2 l wrzątku i pozostaw do naciągnięcia. Po ostygnięciu przecedź przez gazę. Możesz używać jako płukanki - jeżeli przelejesz do buteleczki z atomizerem i przed suszeniem suszarką spryskasz włosy u nasady, będą lepiej usztywnione.
Regenerowanie włosów
Drożdżowa maska do włosów przetłuszczających się
Kostkę drożdży piekarskich rozgnieść widelcem i wymieszać ze szklanką mleka. Papkę rozprowadzić na włosach na pół godziny przed myciem. Dokładnie spłukać włosy i umyć je szamponem do włosów tłustych. Taką maskę stosować 2 razy w tygodniu.
Wzmacniająca maseczka dla suchych włosów
Rozgrzany olejek migdałowy odżywi i wzmocni włosy. Możesz go zmieszać z zawartością kapsułki witaminy E. Taka maseczka poprawia krążenie krwi i ma własności regenerujące.
Nalewka ziołowa na wzmocnienie włosów
Zmieszać po łyżce stołowej ziela skrzypu, korzenia łopianu, szyszek chmielu i liści pokrzywy. Przesypać zioła do słoika i zalać czystym spirytusem. Po 2 tygodniach odcedzić przez gazę, a otrzymanym płynem nawilżać skórę głowy co drugi dzień.
Kuracja na wypadanie włosów
Zagotować 0,25 l octu owocowego i zalać nim garść suszonych pokrzyw. Pokrzywy należy pozostawić w occie przez kwadrans, następnie odcedzić płyn przez drobne sitko. Powstały w ten sposób lotnion ochłodzić i co drugi dzień przemywać nim delikatnie włosy. Po wysuszeniu, wmasowywać w skórę czaszki odrobinę olejku z korzenia łopianu. Do kuracji należy również wypijanie przed zaśnięciem filiżanki herbaty ze skrzypu polnego, a rano na pusty żołądek szklanki świeżego soku z rzeżuchy. Kurację stosuje się przy nadmiernym wypadaniu włosów
Pielęgnacja włosów zniszczonych odżywką śmietankową
Mieszamy 2 łyżki śmietany, łyżeczkę soku cytrynowego i 1/2 łyżeczki oleju kukurydzianego. Miksturę wcieramy we włosy i przykrywamy folią na 10 min. Płuczemy czystą wodą.
Terapia energetyzująca
2 łyżki oleju sezamowego, 1 żółtko, łyżeczka majonezu, 1/2 filiżanki śmietany. Nadaje się do włosów kruchych, cienkich, szczególnie po intensywnych dietach odchudzających. Należy wymieszać składniki w mikserze do konsystencji kremu. Potem rozprowadzamy po umytych, wilgotnych włosach. Na pół godziny okręcamy włosy folią aluminiową. Po tym czasie zdejmujemy folię, płuczemy i myjemy włosy.
Terapia z soku jabłkowego
Zapobiega łupieżowi. Po umyciu włosów nacieramy skórę głowy filiżanką soku jabłkowego. Potem do filiżanki wody dodajemy 2 łyżki octu jabłkowego i płuczemy tym włosy. Stosujemy conajmniej przez tydzień.
Terapia odżywcza
Do włosów suchych, zniszczonych po diecie lub chorobie. Mieszamy 3 łyżeczki rumu i całe jajko. Na umyte włosy nakładamy miksturę na 2 minuty. Płuczemy włosy zimną wodą.
Maska z drożdży na osłabione cebulki włosowe
Pół opakowania drożdży piekarskich podgrzewamy na małym ogniu z odrobiną mleka. Gdy powstanie papka, wmasowujemy ją w skórę głowy. Owijamy głowę folią i zostawiamy na 15 minut. Potem włosy dokładnie spłukujemy i myjemy szamponem.
Ziołowa nalewka na wzmocnienie wypadających włosów
Po garści świeżego ziela pokrzywy oraz kwiatów i liści nasturcji zalewamy szklanką spirytusu i miksujemy. Płyn przelewamy do butelki, szczelnie zamykamy i odstawiamy na dwa tygodnie. Na kilka godzin przed myciem wcieramy we włosy i skórę głowy. Stosujemy raz w tygodniu.