Fryzura idealna

Przeważnie nawet przed drobnym cięciem rozmyślamy przez długie godziny, przeglądamy zdjęcia gwiazd, konsultujemy swój pomysł z mamą czy przyjaciółką.  Zdarza się, że fryzura skopiowana od pięknej celebrytki na kimś innym wygląda beznadziejne. Wszystko zależy bowiem od naszej urody i indywidualnych cech. Przy doborze uczesania ważne jest, żeby ustalić kształt swojej twarzy. 

A jak poznać swój kształt twarzy? To proste. Zepnij włosy gładko do tyły, stań przed lustrem i używając kredki np. do oczu obrysuj

Jak ukryć wady, a jak wyeksponować zalety?

 

Twarz owalna

Zwykle towarzyszy jej wysokie czoło i wyciągnięty podbródek, to twarz raczej szczupła i podłużna. Kobietom o owalnej twarzy pasuje niemal każda fryzura. Obowiązuje jedna zasada nie należy decydować się na fryzury tworzące objętość u góry uczesania, taki zabieg bowiem wydłuży optycznie twarz. Podobnie jak długie wyprostowane włosy podkreślone symetrycznym przedziałkiem, taka fryzura również stwarza wrażenie wydłużenia twarzy. Jeśli lubisz fryzury z symetrycznym przedziałkiem, dodaj uczesaniu objętości u nasady i nadaj pasmom delikatny skręt.

Fryzury dla twarzy owalnej: Owalna twarz „lubi” wycieniowane fryzury szczególnie, jeśli ich długość sięga ramion. Pasują tu również wszelkiego rodzaju loki, od klasycznych drobnych loczków po spiralny duży skręt, a także fryzury gdzie włosy są podwinięte do wewnątrz. Jeśli zdecydujesz się na krótkie cięcie zadbaj o to, by fryzura była obfita i puszysta, wskazany jest tu tak zwany artystyczny nieład. Jednak najlepszą długością dla twarzy owalnej jest długość sięgająca ok. 3 cm ponad linie brody. Twarz owalna „lubi” też grzywkę, najlepsza będzie z asymetrycznym przedziałkiem.

Twarz okrągła

Przybiera formę szeroką, która wymaga zwężenia na bokach, włosy powinny zostać podkreślone w okolicach kości policzkowych. Przy twarzy okrągłej nie zaleca się pełnych, ciężkich grzywek i fryzur gładko zaczesanych do tyłu. Fryzury dla okrągłej twarzy: Przy okrągłych rysach fryzura ma zadanie wywoływać wrażenie wydłużenia twarzy. Okrągłej twarzy będą pasowały modne w tym sezonie długie skręcone pasma i asymetryczne cięcia. Korzystna długość to ta sięgająca nieco poza linię kości policzkowych, maksymalnie do linii ust. A także długie pasma podkreślone skrętem. I oczywiście grzywka, koniecznie asymetryczna.

Twarz kwadratowa

Charakterystyczne dla tego typu twarzy są szeroko rozstawione oczy i uwydatniony podbródek. Przy twarzy kwadratowej najważniejsze jest zaokrąglić i wyszczuplić jej kształt.

Fryzury dla twarzy kwadratowej: uczesania o łagodnym kształcie i miękkiej linii, również asymetryczne cięcia. Twarz kwadratowa nie lubi prostych, geometrycznych linii, korzystniejsze dla niej jest cieniowanie łagodnie okalające kształt twarzy. Twarz o mocno zarysowanym czole wygląda korzystnie w wycieniowanej fryzurze, gdzie włosy opadają od czubka głowy zakrywając czoło. Ukryciu szerokiego czoła mogą posłużyć także opadające na twarz gęste, kręcone pasma. Przy twarzy kwadratowej ważne jest, by nadać fryzurze objętość u góry. Dlatego bardzo korzystnie wyglądają kręcone i uniesione włosy, oczywiście pod warunkiem, że są zaczesane do góry, taka fryzura z pewnością wyszczupli kwadratową twarz. Wyszczuplające działanie mają także ostro podkeślone pasma w okolicy żuchwy i delikatna grzywka przykrywająca czoło.

Twarz prostokątna

Forma twarzy podłużnej, dla tego typu twarzy charakterystyczne są kąty proste w okolicy podbródka oraz wysokie i szerokie czoło. Przy prostokątnej twarzy nie zaleca się noszenia prostych, długich włosów, a także upinania gładkich koków bez grzywki.

Fryzury dla twarzy prostokątnej: idealne sa tu krótkie fryzurky, które optycznie skracjaą zbyt pociągłą twarz. A także włosy lekko kręcone, pofalowane i cieniowane.

Twarz trójkątna 

Tu możliwe są dwa warianty: 1. Twarz w kształcie trójkąta z wierzchołkiem do góry; dla tego typu kształtu twarzy najważniejsze jest nadanie objętości na skroniach. Dobrze sprawdza się podwinięcie pasm do wewnątrz podczas modelowania, taki zabieg łagodzi ostry kształt brody. Z tego samego powodu polecane są uczesania pełne naturalnie wyglądających loków. Odpowiednie będą też długie włosy, lekko falowane lub zaczesane do tyłu i spięte w góry.

2. Twarz w kształcie trójkąta z wierzchołkiem u dołu. Forma podłużna o wystającym podbródku, szerokim czole i wydatnych kościach policzkowych. Przy takim kształcie zaleca się nadanie objętości u góry. Należy tez pamiętać o pozostawieniu włosów na skroniach, tak by je skutecznie ukryć. Najlepszą propozycją jest cięcie na wysokości linii brody i pasma zachodzące na policzki. By odwrócić uwagę od pełnej brody należy zadbać o wywinięcie pasm podczas modelowania na zewnątrz. Przy tym kształcie twarzy zalecane są także dłuższe fryzury. Jeśli myślisz o krótkim cięciu, najkorzystniej będą wyglądały w nim włosy kręcone. Włosy proste najlepiej zaprezentują się w grzywce lub z przedziałkiem na boku.

Poza tymi pięcioma podstawowymi kształtami twarzy fryzjerzy rozpoznają także: Twarz w kształcie rombu; przy tym kształcie twarzy występuje tzw. wąskie czoło. Należy zadbać o nadanie objętości na skroniach. Zaleca się także pozostawienie znacznej długości. Twarz w kształcie sześciokąta; tu należy zostawić włosy w okolicach kości policzkowych i nadać objętość u góry tak, by wyszczuplić twarz. Twarz w kształcie trapezu; twarz „krótka i szeroka”, charakteryzuje się wąskim czołem i szerokim podbródkiem. Przy tym kształcie zalecane są dłuższe fryzury. Należy też pamiętać, że włosy w okolicy podbródka skutecznie go przykryją.

Przede wszystkim pamietaj o jednej zasadzie- właściwie najważniejszej - najlepsza fryzura dla ciebie to ta, w której czujesz się dobrze!

Wróć