Gdzie się podziały moje włosy?

Moje włosy

Przyczyn wypadania włosów JEST WIELE. Nie należy jednak wpadać w panikę, gdy widzimy ich kilka na grzebieniu podczas codziennego czesania włosów. To, że wypada ich około 100 każdego dnia jest normalnym zjawiskiem i dowodzi tylko, że włosy żyją zdrowo. Kiedy w taki razie wypadanie włosów powinno nas zaniepokoić?

Wypadanie włosów możemy podzielić na takie, które spowodowane jest mechanicznymi uszkodzeniami i zdrowotne, czyli takie, które są efektem konkretnych chorób.

Z mechanicznych powodów można wymienić tu: czesanie się w koński ogon, kitki, gdzie gumką są ściągane silnie włosy i część z nich jest wyrywana a część osłabiona na tyle, że i tak wypadnie w krótkim czasie. Drugi powód mechaniczny to przegrzewanie włosów (ekspozycja na palącym słońcu, gorące powietrze suszarki, lokówka, czy prostownica).

Do zdrowotnych przyczyny wypadania włosów zalicza się:

Łuszczyca - choroba czasami umiejscawia się na skórze głowy, duże strupy mogą powodować zabliźnianie się znajdujących się pod nimi mieszków włosowych.

Grzybica skóry głowy to poważne schorzenie - nie powoduje ono właściwie wypadania włosów, ale ich łamanie się tuż przy skórze. Bardzo często atakuje ona małe dzieci, ponieważ roznosi się poprzez dotyk - wystarczy jedno dziecko z grzybicą w przedszkolu, by po paru tygodniach całe przedszkole było zarażone. Niektóre odmiany grzybicy wymagają wręcz leczenia na oddziałach zakaźnych w szpitalu.

Łupież - zazwyczaj łupież suchy nie powoduje wypadania włosów, a łupież tłusty może być tego przyczyną - mocno przylegające łuski do skóry głowy utrudniają mieszkom normalne funkcjonowanie - częściowo tlen jest pobierany z powietrza, a nie przez krew, poza tym nie odpływa sebum, które gruczoły produkują cały czas - efektem jest wręcz zalanie mieszka włosowego nagromadzonym sebum, co również nie działa na niego korzystnie.

Łojotokowe zapalenie skóry - zbyt dużo sebum powoduje ogniska zapalne, a nawet stany ropne, co w efekcie powoduje wypadanie włosów. Czasami blizny po takich stanach zapalnych są pozbawione mieszków i pozostają łyse już na zawsze.


Niedobór estrogenów to również częsta przyczyna wypadania włosów u kobiet - powodem może być:

- Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych i nagły spadek estrogenów (brakuje tych dostarczanych sztucznie).

- Urodzenie dziecka - w jakieś 3-4 miesiące po porodzie o kilkaset razy spada poziom estrogenów.

- Wiek - w okresie menopauzalnym spada aktywność jajników u kobiet i wiąże się to również z wypadaniem włosów.

- Choroby jajników - należy zawsze sprawdzić ten kierunek, jeśli włosy nagle wypadają w sposób intensywny. Choroby jajników nie dają najczęściej żadnych typowych objawów.

Bardzo często włosy wypadają po lecie, gdy są wystawione na działanie promieni UV oraz moczone w słonej lub chlorowanej wodzie podczas pływania. Im jaśniejsze włosy tym mniej odporne na działanie słońca.

Wszystkie choroby z wysoką trwającą kilka dni gorączką mogą powodować wypadanie włosów - dzieje się to w 2 do 4 miesięcy po ustąpieniu choroby.

Stosowanie różnych leków może powodować problemy z włosami - z popularnych leków są to antybiotyki, ale również leki immunosupresyjne, przeciwzakrzepowe, leki ze złotem (stosowane w reumatologii) oraz cytostatyki potocznie nazywane chemią - te leki już w 3 tygodnie od rozpoczęcia kuracji mogą spowodować całkowite wyłysienie, na szczęście włosy po niej odrastają.

Anemia, szczególnie ta z powodu niedoborów żelaza bywa przyczyną intensywnego wypadania włosów. Uzupełnienie braku żelaza zazwyczaj zatrzymuje proces i włosy odrastają. Brak i nadmiar witaminy A powoduje wypadanie włosów, cynk z kolei też stwarza problemy - jego brak powoduje wypadanie włosów, zaś nadmiar sprawia, że stają się one puszące (trudności z rozczesywaniem).

Poważnym problemem jest łysienie androgenowe i u mężczyzn i u kobiet - związane jest to z przetworzeniem testosteronu przez enzym 5α reduktazy na DHT (dwuhydrotestosteron). Na razie nie ma skutecznego leczenia choroby, można tylko zatrzymywać proces wypadania włosów.

Stres również może być powodem wypadania włosów, właśnie łysienie plackowate coraz częściej wiązane jest ze stresem i leczone poprzez psychoterapię - dzieci bardzo często odzyskują włosy po takim leczeniu.

Wróć