Jak rosną włosy?

jak rosną włosy

 

Włosy rosną z prędkością ok. 1 cm na miesiąc. Pojedynczy włos nie rośnie przez całe nasze życie, dlatego też nie można „wyhodować” sobie  np. 2 metrowych włosów. Zdarzają  się jednak wyjątki – rekord odnotowany w Księdze Guinnessa to włosy o długości 7,93 m (!) Hindusa Swami Pandarasanaj.

Średnio włos żyje 3-6 lat, zwykle u kobiet dłużej, następnie wypada i na jego miejscu wyrasta z mieszka nowy włos. Długość życia włosa jest u każdego z nas inna stąd i maksymalna długość włosów też jest różna (średnio maksymalna długość wynosi ok. 70 cm).

Faza anagenowa jest fazą wzrostu włosa. Na początku tej fazy wyrastający włos jest cienki, niewybarwiony, tzw. włos pergaminowy lub meszkowy (niemowlęcy). Po kilku miesiącach zaczyna wyrastać włos gruby i wybarwiony. Jak długi wyrośnie włos, zależy to od czasu trwania fazy anagenowej. U różnych ludzi i w różnych częściach ciała jest on inny.

W pewnym momencie mieszek włosa otrzymuje sygnał do zatrzymania wzrostu. Źródło jak i natura tego sygnału pozostają nieznane. Rozpoczyna się tzw. faza katagenowa cyklu. Trwa ona zaledwie 2-3 tygodnie. W mieszku włosa następują  radykalne zmiany. Włos przestaje rosnąć, jego koniec z tworzącą się jakby maczugą odrywa się od brodawki i przesuwa bliżej powierzchni skóry.

Po dynamicznym etapie zmian mieszek włosa wchodzi w fazę spoczynkową zwaną telogenową  trwającą ok. 3 miesięcy. Ponownie mieszek otrzymuje tajemniczy dla nas sygnał i zalążek włosa znajdujący się nad brodawką zaczyna produkować nowy włos, który wypycha stary. Rozpoczyna się nowy cykl życiowy włosa.

Wróć