Trychologia, co to takiego?

Trychologia (pochodzi od greckiego słowa trikhos, co oznacza „włos”), to dziedzina wiedzy mieszcząca się pomiędzy fryzjerstwem, a dermatologią. Zajmuje się problemami skóry głowy i badaniem włosów. Trycholog nie jest lekarzem, jest specjalistą zajmującym się tylko i wyłącznie skórą głowy oraz włosami. To, co różni go od lekarza, np. dermatologa, to fakt, że nie zajmuje się innymi schorzeniami skórnymi, występującymi na innych częściach ciała. Zadaniem trychologa jest dokładna analiza stanu skóry głowy, cebulek włosów, schorzeń związanych ze skórą głowy (jak np. łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca), ustalenie przyczyn wypadających włosów oraz dobranie odpowiedniego, indywidualnego, sposobu pielęgnacji włosów.
Trychologa warto odwiedzić, gdy zaobserwujemy zmiany na skórze głowy (np. suche płatki łupieżu, zbierającą się oleistą substancję za paznokciami po wcześniejszym podrapaniu się po głowie, zaczerwienienie, skupiska krostek). Również wtedy, kiedy pojawia się problem ze swędzącą skórą głowy, bądź uczuciem jej nadmiernego ściągnięcia. Również w sytuacji, gdy zaobserwujemy zmiany w ilości wypadających włosów.
Badanie trychologiczne jest badaniem bezbolesnym i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Poprzedzone jest ono dokładnym wywiadem na temat stanu zdrowia, zaburzeń hormonalnych, morfologiidiety i stosowanych kosmetyków. Następnie przystępuje się do wykonania badania, za pomocą specjalnej kamery, która 200-400-krotnie powiększenia analizowany obraz. Pod mikrokamerą badaniu podlega skóra głowy, włosy na całej długości i cebulki. Trycholog może również zlecić wykonanie analizy pierwiastkowej włosa, gdy zachodzi taka potrzeba w specjalnych laboratoriach.

Typowe zabiegi trychologiczne są zabiegami przyjemnymi, relaksującymi. Polegają one na oczyszczaniu skóry głowy, pobudzaniu krążenia, łagodzeniu miejsc drażniących, odżywianiu i nawilżaniu. Zabiegi te są skierowane bezpośrednio na skórę głowy, jak i na całą długość włosa.

W salonie Karoline od dawna goszczą elementy trychologi. Dużą wagę przykładamy do właściwej diagnostyki stanu skóry głowy oraz kondycji włosów. Dobieramy indywidualną  pielęgnację oraz koloryzację dla każdej naszej klientki i klienta. Teraz idziemy na całość. Sprowadziliśmy sprzęt do profesjonalnej diagnostyki skóry głowy i właściwie wszystkie niezbędne zabiegi trychologiczne możliwe do zrealizowania w salonie fryzjerskim. Uczyliśmy się pilnie otrzymaliśmy wymagane certyfikaty. Działamy. Trychologią w salonie Karoline przede wszystkim zajmuje się Grzegorz. Wykonuje pełną diagnostykę skóry głowy oraz włosów we wtorki w godz.14.00-18.30 oraz w czwartki 10.30.-14.00. 

Wróć